نیلینگ چیست؟

اخبار ساختمان, مسکن, معماری, مصالح ساختمانی 19 فوریه 2020 19 فوریه 2020


طبق گزارشات تیم سازه چی، نیلینگ یا میخکوبی یکی از روش هایی است که برای عمل بهسازی خاک مورد استفاده قرار میگیرد. روند نیلینگ به این شرح است که یک مقطع مسلح پایدار که توانایی نگهداری خاک را پشت خود دارد؛ ایجاد میشود. هدف کلی از اجرای روش نیلینگ، تسلیح کردن خاک با استفاده از نصب میلگرد های فولادی است که در فاصله های نزدیک به هم در مکان های شیب داردو یا مکان هایی که گود برداری در آن به صورت قائم انجام شده است.

مراحل اجرای نیلینگ

در مرحله اول لازم است که با در نظر داشتن قدرت و توانایی خاک به خاکبرداری به عمق یک الی دو متر بپردازیم، البته در این مرحله حتما باید به عمق و عرض کار در کنار هم توجه گردد. انجام این عمل بیشتر برای  نصب تجهیزات لازم برای حفاری صورت میگیرد.

در مرحله دوم به ایجاد حفره هایی برای نصب میخ ها میپردازیم. در این مرجله از میخ های توپر و توخالی استفاده میشود که تقریبا استفاده از نوع توپر آن رایج تر است. در همین حین لوله های تزریق به داخلی سوراخ ها هدایت میشود. یکی از نکات مهم و ضروری این مرحله جلوگیری از خوردگی میلگرد ها است که برای این کار باید از پوشش های موج دار پلاستیکی استفاده شود. در انتهای کار سوراخ ها را با ملات پر کرده و به مرحله بعد میرویم. البته نکته دیگری که در این بخش باید به آن پرداخت این است که در قسمت هایی که نیلینگ در آنجا انجام میشود، بهتر است از نوارهای زهکشی ژئوکمپزیت استفاده شود و تا انتهای دیوار ادامه پیدا کند.

در مرحله سوم عملیات نصب میخ ها و ریختن دوغاب انجام میشود و باید حفاری پوسته موقت مهاربندی خاک نیز تمام شود. لایه ای مسلح کننده سبک به همراح لایه شاتکریت با ضخامت 100 میلی متر یکی از مرسوم ترین انواع پوسته موقت مهاربندی خاک است. این لایه مسلح کننده از شبکه ای از سیم های جوش داده شده تشکیل شده است که در میان شاتکریت اجرا میشود.

پس مهاربندی خاک، صفحات باربری بر روی سطح ایجاد شه توسط میخ های بیرون زده قرار میگیرد و میخ ها با فشاری ملایم به لای بتن ریزی شده پرس میشوند، سپس مهره های شش وجهی و واشر ها بر روی سر میخ ها محکم میشود.

مرحله ی چهارم زمان تراز شدن سطح خاک برداری شده است و در مرحله آخر نوبت به اجرای یک لایه پوسته دائمی و نهایی کار میرسد.  این لایه نهایی میتواند شامل بتن درجای مسلح، شاتکریت مسلح و پنل های بتنی پیش ساخته باشد.

منبع: ساختمانچی

285 بازدید کل ، 1 امروز

  

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر