نکات جامع شناخت فرش و چیدمان آن در دکوراسیون داخلی

اخبار ساختمان, دکوراسیون داخلی 8 مرداد 1399 8 مرداد 1399


همانطور که در مقاله شناخت فرش در دکوراسیون داخلی اشاره کردیم، فرش یکی از مهمترین و تعیین کننده ترین آیتم های ثابت یک خانه است که باید به درستی و هماهنگ با مبلمان و دیگر اکسسوری های خانه انتخاب شود تا بتواند ضمن زیباتر، پرتر و گرمتر کردن خانه، فضای محل زندگی را منقلب و متحول کند. امروزه این المان در طرح ها، نقش ها و رنگ های بسیار متنوعی تولید و به بازار عرضه میگردد. برخی از نقوش فرش های ایرانی در دکوراسیون داخلی عبارتند از:

– فرش های با طرح هندسی

– فرش های با طرح بوته جقه

– فرش های با طرح اسلیمی

– فرش های با طرح مرکزگرا

– فرش های با طرح شاه عباسی

– فرش های با طرح خشتی

– فرش های با طرح شکار

– فرش های با طرح خشتی

– فرش های با طرح درخت

– فرش های با طرح افشان

ابعاد معمولی فرش های دکوراسیون داخلی

فرش های دستبافت و ماشینی ایرانی در سایز های معمولی به اندازه های 6*4 یا 24 متری، 3*4 یا 12 متری، 3.5*2.5 یا 9 متری، 3*2 یا 6 متری است در حالی که قالیچه های سایز معمولی در ابعاد 1.5*2.25، 2*2، 1.5*1.5، 1*1، 2*1، 3*1، 4*1  و پادری و پاتختی نیز در اندازه های 70*50 و 50*90 میباشد.

انتخاب و خرید فرش مناسب در دکوراسیون داخلی

اگر تصمیم خرید فرش برای چیدمان منزل خود دارید ابتدا نیاز است که سبک دکوراسیون خود را انتخاب کرده و متناسب با آن به خرید فرش بپردازید. پس از انتخاب سبک فرش میتوایند رنگ غالب فرش دلخواه خود را انتخاب کنید. لازم به ذکر است که معمولا انواع فرش های ایرانی در بیشتر سبک های دکوراسیون همچون سبک های کلاسیک، سنتی، راستیک، انتقالی و تلفیقی استفاده میشود.

در صورتی که سبک سنتی و کلاسیک را برای دکوراسیون داخلی خود برگزیده اید بهتر است برای هماهنگی بیشتر با ویژگی پرداختن زیاد به جزئیات و ایجاد طروم نقش بسیار این سبک، از فرش های ایرانی با طرح ها و الگو های شلوغ و پر جزئیات بهره بگیرید.

دیگر عنوانی که در خرید فرش برای دکوراسیون داخلی اهمیت دارد، توجه به سایز دقیق آن است. برای انتخاب سایز دقیق فرش بهتر است به سایز و ابعاد مبلمان و دیگر اکسسوری های خانه خود توجه کنید.

برای پوشش کف فضاهای پرتردد خانه همچون آشپزخانه، فضای نشیمن و ورودی، بهتر است از فرش های ایرانی بادوام تر، مقاوم تر و متراکم تر از فرش های مناسب فضای پذیرایی، غذاخوری و اتاق خواب استفاده کنید. همچنین بهترین فرش برای پوشش فضاهایی که نیاز به هیجان و رفت و آمد بیشتری دارند مانند فضای ورودی و راهرو ها، فرش های همراه با طرح و نقش های شلوغ و پرهیجان با رنگ های جیغ تر هستند و بلعکس بهتر است برای فضاهایی که نیاز به آرامش بیشتری دارند، متناسب با سبک دکوراسیون خود، از فرش هایی با رنگ و طرح و نقش های آرامتر و خلوت تری استفاده کنید.

منبع: فراترز

 

10 بازدید کل ، 1 امروز

  

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر