معرفی انواع پی

اخبار ساختمان, مسکن, معماری 7 آوریل 2020 8 آوریل 2020


طبق گزارشات تیم سازه چی، مهندسین ساختمان ساز، سازه ها را بر رو دو نوع پی احداث میکنند. یکی پی های عمیق که در آن، شمع ها در عمق خاک فرو رفته است (شمع پیش ساخته) و دیگری در محل مورد نظر ساخته می شوند (شمع درجا).

مقصود از ساختن فوندانسیون عمیق، عبور از لایه های خاکی و رسیدن به لایه هایی است که از مقاومت کافی برخوردارند. اما اگر پس از بررسی متوجه شویم که مقاومت لایه های رویی خاک به اندازه ی کافی بالا هست، میتوان از پی های سطحی استفاده کرد. نمونه هایی از انواع پی عبارت است از پی های گسترده، پی های نواری، و پی مفرد و پی نواری، رایج ترین نوع فونداسیون سطحی است که در زیر دیوار های باربر نصب میشود.

انواع پی

  • پی سلولی و پوسته ای: در این پی ها از صفحات متناوب و متقاطع برای اجاد مقاومت مورد نیاز در برابر نیروهای برشی و لنگرهای خمشی و نیز صرفه جویی در مصالح ساختمانی مانند بتن و میلگرد استفاده میشود.
  • پی باکس یا جعبه ای: از این نوع پی ها در سازی های سنگین استفاده میکنند و مهم ترین ویژگی آنها این است که این پی ها دارای صلیب خمشی ویژه میباشند.
  • پی فولادی یا پروفیله: این پی ها مناسب برای زمان هایی است که زمین بستر سخت یا سنگی است و بارهای حاصل از سازه زیاد میباشد.
  • پی منفرد چسبان: پی منفرد چسبان جایگزینی برای پی های گسترده هستند و از آنها به شکل منقطع در قسمت بالایی و متصل به قسمت پایینی در ساخت سازه استفاده میشود.
  • تلفیق پی گسترده و عمیق: پی گسترده راه حلی مناسب برای استفاده در میان پی های سطحی هستند اما وجود شبکه آرماتور فوقانی موجب ایجاد مشکلاتی در تحلیل، طراحی و اجرای این پی ها و مسائلی مانند بتن ریزی یکپارچه، غیر اقتصادی بودن و احتمال وقوع نشست میشود. در نهایت استفاده از پی گسترده و پی های عمیق به صورت تلفیقی، یکی از کامل ترین نمونه های فوندانسیون اجرایی خواهد بود.
  • پی های شناور: فوندانسیون شناور یا پی شناور یکی از انواع پی ها است که بیشتر برای مواردی که لایه های ضعیف تا عمق قابل توجهی از خاک وجود دارند و استفاده از شمع هم غیر ممکن است، کاربرد دارد. پی های شناور در دو نوع صفحات زیر زمینی و صفحات غوطه ور دسته بندی میشوند. تفاوت این دو نوع پی شناور این است که در فوندانسیون صفحات زیرزمینی بر خلاف فوندانسیون صفحات شناور، وزن میزان خاکی که برداشته میشوند به مقدار تمام زیر سازه نیست و به همین دلیل است که به آن فوندانسیون نیم جبرانی گفته میشود.

منبع: ساختمانچی

538 بازدید کل ، 1 امروز

  

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر