فواید جوشکاری نسبت به پیچ و پرچ

اخبار ساختمان, معماری 8 تیر 1399 8 تیر 1399


طبق گزارشات تیم سازه چی، امروزه پیشرفت تکنولوژی و دستیابی به جدیدترین راهکارها برای از میان بردن عیب های تخریبی در صنعت ساخت و ساز موجب شده است تا مهندسین و پیمانکاران بتوانند سازه های امن تر، مقاوم تر و با طول عمر بیشر بسازند. یکی از این راهکارها، دستیابی به انواع اتصالات جوش در صنعت ساختمان سازی است که موجب شده کاربرد های روش جوشکاری افزایش یافته و به روز شود. این روش در تمامی بخش های یک پروژه ساختمان سازی از فرآیندهای صنعتی سطح بالا گرفته تا ساخت‌وسازهای مسکونی و پروژه‌های کوچک، جوشکاری در یکپارچه کردن قطعات جدا از هم کاربرد دارد.

فرآیند جوشکاری ضمن اینکه در استحکام و یکپارچگی سازه میتواند تاثیر بسزایی داشته باشد، کاربرد انواع اتصالات جوش میتواند کارکرد درست سازه را در آینده نمایش دهد. در این میان استفاده از انواع اتصالات جوشکاری در ساختمان میتواند مزیت های بسیار مهم و ضروری را همچون راندمان بالاتر، وزن سبک، ظاهر صاف، گران نبودن، انعطاف‌پذیری برای تغییر و مهم‌تر از همه اتصال قطعات در نقاط دشوار به دنبال داشته باشد.

تعریف اتصالات جوش

به لبه هایی از قطعات فلزی که از طریق جوش به یکدیگر وصل میشوند، اتصالات جوش میگویند.

انواع اتصالات جوش

  • اتصال لب به لب
  • اتصال گونیا یا گوشه
  • اتصال پوششی روی هم
  • اتصال سپری
  • اتصال لبه یا پیشانی

فواید جوشکاری نسبت به پیچ و پرچ

فرآیند جوشکاری نسبت به استفاده از پیچ و پرچ به طور عمده از مزیت هایی برخوردار است که در ادامه به آنها میپردازیم.

– فرآیند جوشکاری برخلاف استفاده از پیچ و پرچ عمدتا برای اتصال و جوش دادن لبه های فلزی بدون نیاز به همپوشانی مورد استفاده قرار میگیرد.

– روش جوشکاری در هر مکانی بر روی هر سازه ای قابل انجام بوده و در آن میتوان لبه های قطعات فلزی را بدون همپوشانی به صورت لب به لب به یکدیگر وصل کرد.

– استفاده از فرآیند جوشکاری برخلاف روش پیچ و پرچ موجب صرفه جویی در طی مراحل مونتاژ میشود.

– در این روش اگر اتصالات جوش به درستی انجام شود میتواند سازه ای با مقاومت بسیار بالاتر از استفاده از روش پیچ و پرچ در برابر نیروها ایجاد کند.

– فرآیند جوشکاری روشی بسیار مناسب و ایده آل برای تولید سطحی قوی و در عین حال زیبا و صاف میباشد.

– سریعترین راه برای اتصال قطعات به یکدیگر، روش جوشکاری است.

– با استفاده از روش جوشکای میتوان به سادگی قطعات را کم یا زیاد و یا تغییراتی را اعمال کرد.

– با استفاده از فرآیند جوشکاری در روند ساخت و ساز میتوان به راحتی وزن سازه را کاهش داد؛ به دلیل اینکه در این روش، دو قسمت قطعه به یکدیگر جوشکاری میشود در حالی که خود پیچ و پرچ دارای وزن میباشند.

–  از روش جوشکاری حتی میتوان برای اتصال قطعات به لوله ها با مقطع گرد و استوانه ای نیز استفاده نمود در صورتی که کاربرد پیچ و پرچ در چنین شرایطی دشوار یا غیر ممکن است.

منبع: ویکی ساختمون

  

10 بازدید کل ، 1 امروز

  

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر