رنگ خاکستری در دکوراسیون داخلی

اخبار ساختمان, دکوراسیون داخلی 7 مرداد 1399 7 مرداد 1399


اگر سعی کنیم کمی هوشمندانه تر به دنیای اطراف خود نگاه کنیم تاثیر رنگها در زندگی و روحیات انسان، کار، معماری، هنر و حوادث مختلف و هر چیزی که انسان به صورت خواسته یا ناخواسته با آن رو به رو میشود را درمیابیم. اما لازم است که کاربرد هر یک از رنگ ها در زندگی و همچنین محیط معماری را به طور صحیح بشناسیم تا بتوانیم تجربه بهتری را برای خود بوسیله این عنصر خلق کنیم. تیم سازه چی در نظر دارد طی این مقاله شما را با روانشناسی رنگ خاکستری در دکوراسیون داخلی آشنا کند. با ما همراه باشید.

خواص رنگ خاکستری در دکوراسیون داخلی

رنگ خاکستری در دسته رنگ های خنثی محسوب میشود که از ترکیب رنگ های سفید و سیاه تشکیل شده و به طور کل به معنای گوشه گیری، بی تفاوتی، بی میلی و عدم فعالیت میباشد. با ترکیب میزان های متفاوتی از سیاهی و سفیدی میتوان تنالیته های مختلفی از رنگ خاکستری را ایجاد نمود.

خاکستری رنگی آزاد از هرگونه محرک یا گرایش درونی است بدین صورت که نه باعث ایجاد اضطراب میشود و نه آرامش. این رنگ همواره موجب شده که چشم و اعصاب دچار خستگی و ملامت نشود؛ چرا که چشم در صورت مشاهده رنگ خاکستری مجبور نیست که با شدت سفیدی مقابله کند یا اینکه با فشار سیاهی مواجه شود.

فیزیولوژیست مشهور چینی به نام اوالدهرینگ گفته است که چشم و اعصاب همواره به مشاهده رنگ خاکستری تمایل دارد به طوری که اگر این رنگ وجود نداشته باشد، دچار ناراحتی خواهند شد و آرامش ایجاد شده در اثر وجود خاکستری کاهش یافته و از بین میرود.

اثرات روانی رنگ خاکستری موجب شده است که رنگ های اصلی از نظر یک “روانشناسان” رنگ های زرد، آبی، قرمز، سبز و رنگهای خنثی سفید و سیاه باشد. در صورتی که از نظر یک “نقاش”، رنگ های اصلی شامل زرد، قرمز و آبی میباشد و از نظر یک “فیزیکدان” رنگهای قرمز، آبی و سبز جزء رنگهای اصلی میباشد.

غالبا میتوان از رنگ های خنثی همچون خاکستری، سفید و مشکی برای دکوراسیون تمامی فضاها استفاده نمود. اما چون خاکستری ترکیبی از رنگ های سفید و سیاه است میتوان آنرا به صورت مشترک در هر دو فضا استفاده نمود. برای مثال درصورتی که تصمیم دارید از رنگ سفید در فضایی استفاده کنید میتوانید از رنگ خاکستری به عنوان جایگزین مناسبی برای سفید استفاده کرد یا اینکه از ترکیب رنگ سفید با تنالیته های کم رنگ خاکستری کمک بگیرید. حتی میتوانید در صورت تمایل به رنگ مشکی، از تنالیته های قویتر و پر رنگتر خاکستری به جای مشکی استفاده کنید یا اینکه به صورت ترکیبی مشکی و خاکستری استفاده کنید. از این ترکیب میتوان به منظور جلوگیری از یکنواخت شدن رنگ فضا و همچنین بهره مندی از ویژگی های خاص و مثبت رنگ خاکستری استفاده نمود.

در نهایت رنگ خاکستری نماد بی تفاوتی، بی میلی و عدم فعالیت است که در فضاهایی مانند آشپزخانه، نشیمن، اتاق خواب بزرگسالان و سرویس بهداشتی قابل استفاده میباشد.

منبع: فراترز

8 بازدید کل ، 1 امروز

  

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر