بررسی قوانین ساخت و ساز برای فضاهای اقامتی

اخبار ساختمان, دکوراسیون داخلی, معماری 9 تیر 1399 9 تیر 1399


طبق گزارشات تیم سازه چی، در کشور ایران ساختمان سازی بر اساس قوانین، مقررات و ضوابطی که توسط وزارت راه و شهرسازی وضع میگردد، اجرا میشود. امروزه گسترش وسعت شهر سازی در کشور موجب شده است که نظارت دقیق بر رعایت مقررات ساختمان سازی از سوی فعالان عرصه عمران و شهرسازی حساس تر و مهم تر پیش گردد. بنابراین برای گسترش شهر سازی، اجرای دقیق قوانین ساخت و ساز برای ایجاد سازه هایی اصولی مخصوصا در کلانشهر ها و توسعه عمران منطقه و کشور بسیار پر اهمیت و ضروری است.

در کشورمان ایران مقررات ساختمان، ضوابط ملی و قوانین ساختمان سازی در بیست و چهار جلد وضع و منتشر شده است. تیم سازه چی در نظر دارد در طی این مطلب با بهره گیری از مبحث چهارم مقررات ملی ساختمان ارائه شده توسط وزارت راه و شهر سازی به شرح برخی از ضوابط ساخت بخش های اقامتی ساختمان بپردازیم.

مقررات ساخت فضاهای اقامتی

در کل قوانین ساخت و سازی که برای هر بخش تر یک بنا مقرر میشود، با هدف ارتقاع کیفیت زندگی ساکنین ساختمان و ایمنی بیشتر در هنگام بهره برداری از ساختمان میباشد.

در خصوص ساخت فضاهای اقامتی در یک بنا مانند اتاق خواب، اتاق نشیمن و اتاق پذیرایی فاکتورهایی وجود دارد که مقادیرهر یک از آنها نباید از حد معین کمتر باشد. این فاکتورها شامل سطح زیربنا، ابعاد و ارتفاع داخلی، نورگیری و تهویه میباشد.

برای ساخت فضاهای اقامتی تمامی اتاق ها باید حداقل یک در ورودی استاندارد داشته باشند؛ برای اتاق خواب ها باید اتاق های چند منظوری و برای نشیمن حتما باید از نوع لولایی یا پاشنه ای استفاده کرد. همچنین درب ورودی اصلی اتاق ها باید حداقل دارای 0.8 متر عرض و حداقل 2.05 متر ارتفاع داشته باشد.

قوانین کلی ساختمان سازی برای فضاهای اقامتی

حداقل اندازه سطح کف فضاهایی مانند آستانه درها، کمدهای دیواری توکار، فضای طاقچه‌ها و نازک‌کاری دیوار و سقف را شامل نمیشود.

درصورتی که اتاق تنها دارای یک راه دسترسی باشد، نبایدراه ارتباطی از اتاق دیگری باشد؛ این مورد تنها در موردی قابل انجام است که این واحد اقامتی غیر از دو اتاق، فضای دیگری نداشته باشد یا اینکه این اتاق مطابق با مقررات ساختمان، فضایی الحاق شده به فضای اقامت دیگر به شمار برود.

قوانین ساختمان‌ سازی مربوط به متراژ فضای اقامتی

– برای ساخت زیربنای یک فضای اقامتی، حداقل متراژ 6.5 متر مربع میباشد.

– برای ساخت یک فضای اقامتی، حداقل عرض مجاز 2.15 متر مربع میباشد.

– برای ساخت فضای اقامتی، حداقل ارتفاع مجاز 2.4 متر میباشد و این ارتفاع باید در تمامی سطوح رعایت گردد. در بخش هایی که دارای سقف شیبدار با شیروانی هستند، ارتفاع کوتاه ترین قسمت آن با فاصله 0.3 متر نباید از 2.05 متر کمتر باشد.

– ارتفاع فضاهایی مانند زیر چارچوب درها و تیرها، لوله‌ها، و دیگر عناصر الحاق شده به سقف فضای اقامتی که در آن تردد صورت میگیرد، باید از 2.05 متر بیشتر باشد.

– در صورت ایجاد میان طبقه در یک فضای اقامتی، حداقل ارتفاع مجاز برای قسمت بالایی 2.10 متر و برای قسمت پایینی 2.4 متر باید رعایت گردد.

منبع: کیلید

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر