بررسی قوانین ساختمان ‌سازی مربوط به نور و تهویه فضای اقامتی

اخبار ساختمان, دکوراسیون داخلی, معماری 9 تیر 1399 9 تیر 1399


طبق گزارشات تیم سازه چی، پیش از خرید، بازسازی و یا اجاره یک فضای اقامتی باید به رعایت قوانین ساختمان سازی در آن توجه کنید و در نظر داشته باشید که در صورت عدم رعایت هر یک از اصول و ضوابط فنی در ساختمان محل سکونت شما، میتواند نا امنی و مشکلات قانونی را در آینده برای شما به ارمغان آورد. به همین دلیل تیم سازه چی تصمیم دارد شما را با قوانین ساختمان سازی مربوط به نور و تهوه فضاهای اقامتی آشنا کند.

قوانین ساختمان‌ سازی مربوط به نور و تهویه

– لزوم وجود حداقل یک یا چند در و پنجره شیشه ای رو به فضای باز یا خیابان و معبر عمومی برای هر فضای اقامتی

– اندازه شیشه های پنجره باید حداقل یک هشتم مساحت کف باشد. در صورتی پنجره ها تنها در یک دیوار قرار گرفته باشد و در فاصله ای بیش از 4.5 متری با دیوار مقابلش قرار گرفته باشند، سطح شیشه بایذ یک هفتم کف باشد.

–  در صورتی که لبه بالایی پنجره ها به غیر از نورگیر سطح شیبدار در ارتفاع کمتر از 2.10 متر و در فاصله ی بیش از 4.5 متری با دیوار مقابلش قرار داشته باشد، سطح شیشه باید حداقل یک پنجم فضا باشد.

– در صورتی که پنجره های فضا رو به ایوان باز شود، نباید میان فضای اتاق یا اقامت و ایوان محفظه آفتابگیری نصب شود، در و پنجره باید با فضای باز ارتباط مستقیم داشته و بدون هیچگونه مانعی رو به فضای سرپوشیده ایوان باز شود.

– در صورتی که پنجره ها با ایوان ارتباطی مستقیم داشته باشند، ایوان باید بای فضای باز ارتباط مستقیم داشته باشد و هیچ مانعی در مقابل جریان هوا و نور خورشید وجود نداشته باشد.

– در هنگامی که فضاهای اقامتی به سیستم تهویه مکانیکی مجهز باشد، باید این سیستم با فضای خارجی ارتباط مستقیم داشته باشد تا امکان تعویض هوای طبیعی موجود باشد.

– زمانی که یک فضای اقامتی نور خود را از پاسیو یا حیاط خلوت تامین میکند، باید این دو فضا از لحاظ سطح و سایر ضوابط استاندارد باشند.

مقررات ساختمان برای نورگیری فضا به صورت طبیعی از قسمت سقف

زمانی که در فضای اقامتی امکان تامین نور طبیعی از طریق پنجره وجود نداشته باشد، مطابق با قوانین ساختمان سازی میتوان تا حداکثر 50 درصد از سطح لازم برای تامین نور را با رعایت قوانین ساختمان، از طریق نورگیر سقفی تامین کرد.

مقررات ساختمان مربوط به در و پنجره

– پیش از این اشاره کردیم که تمامی اتاق ها باید حداقل یک در ورودی داشته باشند، همچنین لازم است که برای اتاق خواب ها، اتاق های چند منظوری و نشیمن، از نوع لولایی یا پاشنه ای استفاده شود.

– در ورودی اتاق ها باید حداقل دارای 0.8 متر عرض مفید و همچنین حداقل 2.05 متر ارتفاع مفید باشند. درصورتی که در یک اتاق درهای چند لنگه نصب شده باشد، باید پهنای 0.8 متر متعلق به لنگه باشد.

– مطابق با قوانین و مقررات مربوط به ساختمان سازی باید برای هر فضای اقامتی، حداکثر 7 متر عمق نورگیری برای نورگیری از یک پنجره در نظر گرفته شود.

 منبع: کیلید

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر