بررسی اتصالات جوش در ساختمان سازی

اخبار ساختمان, معماری 8 تیر 1399 8 تیر 1399


طبق گزارشات تیم سازه چی، با پیشرفت تکنولوژی و ورود به دنیای پیشرفته، هر روزه شاهد انواع جدیدی از اتصالات جوش در صنعت ساختمان سازی هستیم و با کاربرد های بی حد و مرز جوشکاری مواجه میشویم از آیندهای صنعتی سطح بالا گرفته تا ساخت‌وسازهای مسکونی و پروژه‌های کوچک، جوشکاری در یکپارچه کردن قطعات جدا از هم. انجام درست فرآیند جوشکاری در بالابردن استحکام و یکپارچگی سازه تاثیر بسزایی داشته و میتواند حکمی ناطق بر کارکرد درست سازه در آینده باشد. راندمان بالاتر، وزن سبک، ظاهر صاف، گران نبودن، انعطاف‌پذیری برای تغییر و مهم‌تر از همه اتصال قطعات در نقاط دشوار از مزیت های بسیار مهم جوشکاری است که آنرا به ضرورتی در حوزه عمران تبدیل کرده است.

اتصالات جوش چیست؟

امروزه از روش جوشکاری برای اتصال لبه های قطعات فلزی استفاده شده و به لبه های قطعات فلزی متصل شده به یکدیگر از طریق جوش، اتصالات جوش میگویند. اتصالات جوش در انواع مختلفی وجود دارند که بر اساس نیاز ساختمان مورد استفاده مهندسین قرار میگیرد.

لازم به ذکر است که پیش از انجام عمل جوشکاری نیاز است که به آماده سازی اتصالات جوش پرداخت، برای انجام اینکار تکنیک هایی وجود دارد که عبارتند از:

-مسیریابی

– مهر‌زنی

– ریخته‌گری

– برش قوس پلاسما

– برش اکسیاستیلن

– سنگ ‌زنی

انواع اتصالات جوش در ساختمان

در صنعت ساختمان سازی اتصالات جوش متنوعی ایجاد شد تا بتواند برخی از نیاز ها و برنامه های اجرایی ساخت و ساز را رفع و رجوع کند. اگر قصد ورود به دنیای جوشکاری دارید و در این کار تازه کار هستید، ابتدا باید انواع اتصالات جوشکاری را آموخته و با کاربرد های اصلی آنها آشنا شوید.

اتصال لب به لب (Butt Joint)

با قرار دادن انتهای دو قسمت قطعه فلزی در کنار یا در همان امتداد هم، جوشکای با اتصال لب به لب تشکیل میشود. اتصال لب به لب از رایجترین و ساده ترین(از لحاظ اجرا) اتصالات در جوشکاری میباشد و در واقع به عنوان روش استاندارد جهانی برای اتصال لوله، اتصالات قطعات ساختمانی، فلنج‌ها، دریچه‌ها و سایر تجهیزات کاربرد دارد.

انواع جوش در اتصال لب به لب

– جوش مربعی

– جوش شیار گلویی

– جوش شیار V شکل

– جوش شیار J شکل

– جوش شیار U شکل

– جوش شیار Y شکل

– جوش شیار جناقی

اتصال گونیا یا گوشه (Corner Joint)

در این نوع اتصالات، دو قطعه فلزی را در یک زاویه مناسب (اغلب 90 درجه) به یکدیگر جوش میدهند. لازم به ذکر است که این نوع اتصالات در صنایع ورق فلزی مورد کاربرد داشته تا بتوان در این صنایع در ساخت جعبه‌ها، قاب‌ها و سایر ساخت و سازها به اتصال لبه ها پرداخت. در این نوع اتصال زمانی که دو فلز در زاویه ای مناسب به یکدیگر وصل میشوند، شکل L  را میسازند که این فرم به صورت گسترده برای ایجاد اشکال مختلفی در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار میگیرد.

انواع جوش در اتصال گونیا یا گوشه

– جوش لبه گونیایی

– جوش نبشی

– جوش نقطه‌ای

– جوش V شکل

– جوش U شکل

– جوش J شکل

– جوش شیاری

اتصال پوششی روی هم (Lap Joint)

در اتصال پوششی روی هم، دو قطعه از فلز در بالا و دیگری در پایین قرار گرفته و به صورتی یکدیگر را پوشش میدهند. این نوع اتصال اغلب در پرتو الکترونی، جوش قوس تنگستن بنز، جوش قوس فلزی گازی، پرتو لیزر و جوش نقطه‌ای مقاومتی مورد استفاده قرار میگیرد و همچنین در انواع ماشین‌آلات وزنه‌برداری، ورزشی و همچنین تجهیزات صنعتی کاربرد دارد.

انواع جوش در اتصال پوششی روی هم

– جوش نطقه‌ای

– جوش کام

– جوش انگشتانه

– جوش جناقی

– جوش نبشی

– جوش شیاری J شکل

اتصال سپری (Tee Joint)

اگر دو قطعه فولادی در زاویه 90 درجه با یک لبه در مرکز دیگری به یکدیگر متصل شوند، اتصال سپری تشکیل میشود و در این موقعیت دو قطعه به شکلT  در می‌آیند. این نوع اتصال از متداول ترین انواع اتصالات جوشکاری در صنعت ساخت و ساز است. جالب توجه است که بسیاری از بخش های سازه های فلزی با اتصالات سپری ایجاد میشوند. این اتصالات در جوشکاری لوله بر روی پایه فلزی و همچنین ماشین آلات کاربرد دارد.

انواع جوش در اتصال سپری

– جوش گوشه

– جوش کام

– جوش انگشتانه

– جوش جناقی

– جوش نیمه شیاری J شکل

اتصال لبه یا پیشانی (Edge Joint)

این نوع اتصال در واقع نوعی مفصل است که از اتصال لبه های دو قطعه فولادی ایجاد میشود. البته این نوع اتصال بیشتر برای قطعات ورق فلزی کاربرد دارد که در آنها انتظار است لبه های دو ورق در مجاورت و تقریبا موازی یکدیگر باشند، یا اینکه اتصال لبه یا پیشانی برای اتصال ورق های فلزی که دارای لبه های متغییر هستند کاربرد دارد. البته این نوع از اتصالات جوش در ساختمان سازی اغلب نیاز به تعویض دارد؛ چرا که به مرور زمان شکننده میشود.

انواع جوش در اتصال لبه یا پیشانی

– جوش مربعی

– جوش لب به لب

– جوش شیاری

– جوش Vشکل

– جوش U شکل

– جوش J شکل

– جوش گوشه

منبع: ویکی ساختمون

 

5 بازدید کل ، 1 امروز

  

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر