انواع شکست و نقص های دیوار آجری

اخبار ساختمان, دکوراسیون داخلی, معماری, بازسازی, مصالح ساختمانی 19 فوریه 2020 20 فوریه 2020


طبق گزارشات تیم سازه چی، آجر رایج ترین متریال و مصالح ساختمانی است که علاوه بر استفاده در در نماکاری ساختمان در طراحی داخلی ساختمان نیز کاربرد دارد. امروزه اکثر سازه ها در سطح شهر های مختلف، از آجر ساخته شده است به طوری بنا های آجری بیشترین سهم در ساختمان سازی را به خود اختصاص داده اند.

آجر در انواع مدلها مانند آجر سوراخ دار، آجر توپر، آجر توخالی و آجر متخلخل تولید و به بازار عرضه میشود که هر کدام قابلیت های خاص خود را دارند و برای بخش های مختلف یک سازه استفاده میشود. استفاده از مواد اولیه متفاوت در ساخت آخر منجر به تولید انواع آجر نسوز، آجر لعابی، آجر ماشینی، آجر ماسه آهکی، آجر سفالی و آجر فشاری میشود.

پیشرفت علم و تکنولوژی موجب شده است که امروزه با استفاده از مواد با کیفیت، انواع آجر های مقاوم با عمر بسیار تولید شود؛ چرا که سازه های آجری اغلب مقاومت کمی در برابر حوادثی چون زلزله داشته است و لازم است که برای مقاوم سازی آنها، ضعف ها و کاستی های آنرا شناخت.

انواع شکست در دیوارهای آجری

مکانیزم های مختلف شکست سازه های آجری بموجب شده است که پتانسیل آنها برای خرابی افزایش یابد. مودهای شکست یک دیوار آجری در دو دسته شکست درون صفحه ای و شکست برون صفحه ای تقسیم بندی میشود. اگر ارتفاع دیوار زیاد باشد و تنش کششی با درز های افقی آجر ها نیز موازی باشد، در دیوار ترک هایی به صورت قائم ایجاد میشود که به آن شکست برون صفحه ای میگویند؛ اما در صورت رخ دادن موارد ذکر شده در زیر، شکست درون صفحه ای ایجاد خواهد شد:

– در صورتی که ارتفاع دیوار نسبت به طول آن کمتر از واحد باشد و بار قائم زیادی بر دیوار وارد شود، در این هنگام شکست برشی اتفاق خواهد افتد.

– در صورتی که طول دیوار نسبت به ارتفاع آن بیشتر یا حدوداً دو برابر باشد و میزان بار قائم وارد شده زیاد به نظر برسد، شکست برشی رخ خواهد داد.

– اگر مقاومت برشی دیوار کاهش یابد، در هنگامی که بار قائم افزایش یافته است شکست برشی لغزشی ایجاد می شود.

– و در صورتی که ارتفاع دیوار نسبت به طول ستون دو برابر باشد و دیوار مقاومت برشی لازم را نداشته باشد، شکست خمشی ایجاد می گردد.

– کم بودن مقاومت برشی نیز میتواند منجر به شکست خمشی شود.

نقص های دیوار آجری

– استفاده نکردن از مهاربند ضربدری در سقف سازه

– استفاده نکردن از کلاف قائم

– نصب نکردن كلاف افقی

– بکارگیری از بازشوهای بزرگ

– بلند بودن طول دیوار غربی سازه

– منسجم نبودن اتصال سقف به دیوارهای قائم

– توزیع نامطلوب بار جانبی در بین دیوارهای قائم

– پیچش در شکل سقف صلب بعد از مهاربندی آن

منبع: اخبار ساختمان

 

 

423 بازدید کل ، 9 امروز

  

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر