آشنایی با ویژگی های پارکت چوبی خوب

اخبار ساختمان, دکوراسیون داخلی, مصالح ساختمانی 8 تیر 1399 8 تیر 1399


طبق گزارشات تیم سازه چی، انتخاب و خرید کفپوش مناسب برای استفاده در نماهای داخلی ساختمان های امروزی کاری مهم و ضروری بوده که ضمن نقش عایق بودن، برای زیباسازی دکوراسیون داخلی نیز اهمیت بسیاری دارد. در صنعت ساختمان سازی، امروزه بیش از ده ها نوع کفپوش و پارکت طراحی و ساخته شده است که هر یک متناسب با جنس، کارایی، دوام و قیمت آن مخاطبان بسیاری را به خود جلب کرده اند. لمینت، سنگ، مرمر، موکت، پارکت چوبی و حتی فرش انواع کفپوش های موجود در صنعت ساختمان سازی میباشد. برای انتخاب بهترین کفپوش برای استفاده در نماهای داخلی ساختمان باید راندمان و بازدهی مورد نظرتان را انتخاب کرده و سپس به خرید بپردازید؛ برای مثال شما باید کفپوش مورد نظرتان را از لحاظ جزئیات بسیاری چون رنگ، بافت، عرض و جنس بررسی کنید.

انواع کفپوش‌ها را بشناسید

– لمینت

– کفپوش ارتجاعی

– کفپوش‌های بامبو

– مرمر

– کفپوش PVC

– کاشی و سرامیک

– پارکت چوبی

آشنایی با پارکت چوبی

در صنعت ساختمان سازی طراحان با کنار هم قرار دادن قطعات چوبی در اشکال و ابعاد مختلف، پارکت چوبی میسازند. پارکت چوبی به شکل یک تکه و چند لایه وجود دارد که پس از نصب هر دو ظاهری یکسان خواهند داشت. این نوع پارکت از انواع کفپوش های قدیمی، زیبا و بادوام هستند که به دلیل هماهنگی و هارمونی زیاد با مبلمان داخلی منزل، به یکی از مناسب ترین گزینه های موثر در دکوراسیون داخلی مبدل شده است.

این نوع پارکت را از چوب درختانی مانند راش، گیلاس و بلوط  میسازند. برای نهایی سازی اجرای این نوع پارکت ها، آنها را پس از نصب بر روی کف ساب میزنند و صیقل میدهند و در نهایت روی آن را لاک یا براق کننده می زنند.

انواع پارکت چوبی

پارکت های چوبی متناسب با جنس چوبی که برای ساخت آنها استفاده میشود، دارای انواع مختلفی هستند.

– بلوط قرمز (red oak)

– بلوط سفید (white oak)

– افرا (maple)

– چری (cherry)

– پارکت چوب سفید یا اش سفید (white ash)

– پارکت چوب گردو (walnut) از نوع hickory و  pecan

مزایا و معایب پارکت چوبی

پارکت چوبی متریالی کاملا طبیعی بوده و عایقی برای صورت و گرما محسوب میشود. غالبا کسانی که مشکل گرما دارند این نوع پارکت را به سایر انواع آن ترجیح میدهند.

پارکت های چوبی ترمیم پذیر هستن و با هر محیطی سازگار میشوند. این نوع پارکت ها برای استفاده در مکان های پرتردد مناسب بوده و بسیار مقاوم خواهد بود. روند پاک سازی و تمیز کردن این پارکت ها بسیار ساده بوده و به ابزار خاصی نیاز ندارد و تنها میتوان با دسمال مرطوب به پایزه کردن آن پرداخت. استفاده از پارکت چوبی به عنوان کفپوش از رش قارچ و کپک در کف ساختمان جلوگیری میکند.

پارکت های چوبی به خصوص انواع قدیمی آن در موارد خاصی جیر جیر میکنند. این پارکت ها در برابر آب به شدت حساس بوده و در صورت تماس با آب سریعا متورم شده و باد میکند. همچنین پارکت چوبی در برابر برخورد اشیا نوک تیز آسیب پذیر بوده و دچار خط و خش میشود و پس از مدتی نیاز به جلا دادن و لاک زدن دارد.

پارکت چوبی ممکن است دچار خطر آتش سوزی یا خوردگی توسط موریانه شود. هزینه نگهداری پارکت چوبی به دلیل طبیعی بودن بالا است و دائما دچار تغییر میشود؛ به همین دلیل هرازگاهی به پولیش شدن با روغن مخصوص نیاز دارد.

منبع: تسنیم

  

10 بازدید کل ، 1 امروز

  

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر