آشنایی با سقف تیر و دال

اخبار ساختمان, مسکن, بازسازی, مصالح ساختمانی 24 فوریه 2020 25 فوریه 2020


طبق گزارشات تیم سازه چی، امروزه برای صرفه جویی در مصرف مقدار بتن و فولاد برای ساخت سازه و سبک کردن سقف ساختمان ضمن حفظ مقاومت، به حذف بخشی از مقطع سقف که در منطقه کششی قرار دارد میپردازند؛ درحالی که فقط بخشی از سطح مقطع بتن که برای جاگذاری آماتور های کششی و عرضی لازم است باقی می ماند، به این نوع سقف، سقف تیر دال میگویند.

استفاده از این سقف برای کم کردن وزن مرده سقف و ساختمان بسیار حائز اهمیت است. فاصله ی محل های حذف نشده به گونه ای طراحی میشود که بخش فشاری و کششی مقطع بتنی سقف به صورت یکپارچه عمل کند و سقف شکل اولیه خود را از دست ندهد.  اجرای این روش موجب ایجاد طرح دال های مجوف، دال با پشت بند (تیر و دال) لانه زنبوری و مانند آنها میشود.

قابل به ذکر است که استفاده از این نوع سقف مصرف بتن را تا حدود 3/1 درصد از مقدار اولیه و نیز مصرف میلگرد و هزینه های اجرای قسمت های دیگر باربر ساختمان را کاهش میدهد.

طراحان ساختمان  مدت ها در تلاش بودند که بوسیله سیستم های متنوع سقف هایی را که اقتصادی تر و محکم تر عمل خواهند کرد را ابداع کنند که علاوه بر صرفه جویی در مصرف بتن و فولاد، کاهش یا حذف قالب بندی، بهبود روشهای ساخت و ارتقاء کیفیت اجرا، محورهای اساسی کوششهای انجام شده را تشکیل دهد.

معرفی سقف Solid Slab

این نوع از سقف ها از تیرک های باربر و دال رابط یکپارچه بتنی با ضخامت کم تشکیل شده است که در دهانه های مختلف و فواصل و ارتفاع تیرکها بسته به کاربرد آن قابل طراحی و اجرا می باشد. سقف Solid Slab علاوه بر اینکه به رفع ضعف های اساسی سقف های تیرچه بلوک، کرومیت ، کامپوزیت و دیگر سقف های مرسوم پرداخته، به مراتب در وزنی سبکتر، با استحکام بالاتر، هزینه ای به صرفه تر و تنوعی بیشتر ساخته و به بازار عرضه میشود.

پس از پوشاندن بستر در تراز مورد نظر بوسیله تخته، قالب های باکس فلزی یا پلاستیکی در کنار یکدیگر چیده میشود.

روش نصب سقف تیر و دال

(*مراحل زیر روشی ابداعی با اندکی تغییرات در اسکلت بتنی و فلزی است)

 1. ایجاد بستر به وسیله (اسکافول) جکهای به هم پیوسته در تراز مورد نظر
 2. استفاده از کشهای فلزی کشویی بدون استفاده از جک (در موارد خاص) در اسکلت فلزی
 3. کارگذاری تیرکها و کله گیرها
 4. کارگذاری قالب های فلزی
 5. نصب اسپیرها
 6. نصب میلگردهای کششی و فشارهای و عرضی (کلافها)
 7. نصب دیگر میلگردهای مورد نیاز
 8. نصب منافذ مخصوص تأسیسات برقی و مکانیکی.
 9. کنترل کیفیت آرماتور و بتن ریزی
 10. عمل آوری و کیورینگ بتن
 11. قالب برداری
 12. عبور لوله های تأسیساتی و برقی.
 13. نصب رابیتس به وسیله شلیک هیلتی
 14. نازک کاری.

منبع: اخبار ساختمان

   

396 بازدید کل ، 4 امروز

  

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر